бърза атака:
0 точки

всички резюмета сезон 2011-12

МНОГО БЛИЗО ДО УСПЕХА

Баскетболистите на Ямбол и Лукойл Академик направиха един стойностен мач, истински спектакъл за зрителите, който бе решен в последната минута. След 26 смени на водачеството и 13 изравнявания на резултата шампионите на България победиха с 78-71. Въпреки това верните ямболски фенове изпратиха с аплодисменти своите любимци, доставили им удоволствие с играта си в този мач.
Най-резултатен за победителите бе Брандън Хийт, който отбеляза 25 точки, от тях всичките си 10 от наказателната линия. Той бе играчът, който в решителните последни минути пое отговорността да атакува и често неговите пробиви бяха спирани с нарушения. Брандън е и MVP на мача с ефективност от +26. Той добави към актива си 3 борби и 4 асистенции. Влезлият от пейката Павел Маринов имаше ключови отигравания и завърши с 10 точки. Други двама играчи на гостите се представиха на висота. Центърът Тенчо Банев реализира 8 точки и хвана 7 борби. Американецът Акида МакЛейн добави още 9 точки към актива на отбора си. Нулев обаче бе приноса на опитните Тодор Стойков и Бруно Шундов. Не на очакваното ниво бяха и гардовете на Лукойл Академик Божидар Аврамов и Андре Оуенс.
За ямболския отбор най-резултатен в мача отново бе Мартин Дурчев. В края на първото полувреме той имаше едва 4 точки, но през вторите двадесет минути се представи на познатото и искано от нас ниво. Мартин реализира 19 точки. Добави към актива си 4 асистенции, 4 отнети топки и 3 борби. Трети пореден „дабъл-дабъл” за Джон Офоегбу. Американецът в нашия отбор вкара 16 точки и улови 11 борби. Юли Радионов отново дирижираше успешно играта на нашите. Заедно с Джон сътвориха и най-атрактивното изпълнение в мача. Юли даде 6 завършващи подавания към съотборниците си. Три пъти отне топката на опонентите си. Осем минути преди края неотсъдено грубо нарушение срещу него възобнови травмата в глезена и той бе принуден за излезе от игра. Стоян Петков също изигра добър мач. Тежкото ни крило бе изключително активен и често фаулиран. Постави и рекорд в кариерата си за Ямбол по вкарани и изпълнени наказателни удари, съответно 8 и 12. Спечели и 8 борби, отбеляза 10 точки – най-много през сезона. Добро включване от пейката на Стойо Чолаков, който направи 4 асистенции. Златко Гоцевски отигра по най-добрият начин няколко от атаките на отбора ни в последната 4 част. Македонецът в нашия отбор отбеляза 8 точки. Хвана и 6 борби.
Четвърти наш играч приключи двубоя с двуцифрен точков актив. Капитанът ни Станислав Говедаров отбеляза 11 точки.
В отборните показатели прави впечатление превъзходството на победителите в стрелбата. Играчите на Лукойл Академик имат успех в 27 от 60-те си изстрела от игра (45.0 %). Баскетболистите на Ямбол са успели в 21 от 55-те си опита (38.2 %). Ямболските момчета са пропуснали 11 от 38-те си наказателни удара (71.1 %). Опонентите им са били значително по точни от линията 18-21 (85.7 %). Имаме равенство в борбите по 32. Най-голямото наше предимство е в отнетите топки – 13 на 3. Вкарали сме 4 коша на бърза атака, а Лукойл нито един. Имаме и повече асистенции, 17 на 12.
Съдийството въобще не бе на равнището на мача. Някои действия на реферите определено повлияха на развоя на срещата. Всички спорни положения в четвъртата част бяха отсъдени в полза на гостите.
Афишираните амбиции от страна на ръководството на БФБ за създаването на атрактивен, гледаем и продаваем баскетболен продукт, привличащ големите спонсори е обречен на неуспех при това неадекватно реферско обслужване на мачовете, предрешаващо техния развой. Напротив това може само да доведе до отдръпване на и без това малкото хора милеещи за този спорт. А за хората по трибуните едва ли някой мисли. Колкото по-малко са те толкова, толкова по-малко очи виждащи тенденциозността и неспособността на българските рефери.