/събота/,
з. Общинска | Ст. Загора

КРАЙ НА СЕЗОНА ЗА ЯМБОЛ
5 май 2022

Рилски спортист е първият полуфиналист в сезон 2021/22 на НБЛ, след като победи Ямбол с 96:83 във втория мач и спечели четвъртфиналната серия с 2-0.

Рилски спортист ще очаква следващия си съперник в двойката Спартак Плевен, а сезонът за Ямбол приключи.

Рилски реши крайния изход на мача до голяма степен в първата част, след като направи серия от 19-0 и спечелиха периода с категоричното 39:12. Така самоковци записаха рекорден брой точки, вкарани в една четвърт за сезона в НБЛ. На старта на втората част в един момент резултатът стигна 43:14 за гостите. Домакините положиха всички сили да се върнат в мача, но разликата беше твърде голяма освен за по-почетна загуба.

Трей Портър вкара 18 точки и добави 11 борби, Брендън Браун записа 16 точки. С 15 се отличи Ей Джей Хес, с 12 – Алекс Симеонов, а с 10 – Барет Бенсън. Павлин Иванов пропусна двубоя.

За Ямбол Тадж Ридли отбеляза 21, Кръстан Кръстанов - 16. Джеремая Пейдж завърши сезона с 14 точки, а 11 вкара Александър Матушев.

Тони Дечев, старши-треньор на Ямбол:

„Това, което можем да кажем е, че трябва да съжаляваме за началото на мача. Неузнаваем отбор на Ямбол в нашата зала. Може би наистина момчетата, а и всички около нас, не вярваха, че можем да сътворим нещо и да победим отбора на Самоков. Започнахме много страхливо, с много грешки, просто катастрофална първа част. Всъщност, според мен, мачът свърши още там. В останалите три части, дали защото ние заиграхме по-добре или защото Самоков отусна педала, ние бяхме абсолютно равностойни и на моменти дори се приближавахме до десет точки разлика. Естествено - категорична доминация на отбора на Самоков в подкошието - имат високи, атлетични момчета. Категорично спечелиха и борбата. Като че ли по-скоро не ни достигна желанието за битка, отколкото баскетболните аргументи днес, защото реално да вкараш на Самоков 83 точки си е нещо прилично, след първа част с 12 точки. Но в защита, както се случи и на мача в Самоков, ни липсваше, според мен, всякаква агресия, комуникация и въобще желание да се справим малко по-добре в тази фаза на играта. Пожелавам на всички наши момчета да бъдат здрави, сезонът за нас приключи. На Самоков естествено пожелавам успешни мачове до края на сезона.“

Дарин Иванов, Ямбол:

„За съжаление това беше последният ни мач. Мисля, че имахме сили за нещо по-добро. Изпуснахме някои победи в редовния сезон, които ни костваха по-предно класиране и възможност да играем с по-слаб противник. Смятам, че в първия мач в Самоков играхме доста под нашите възможности. Днес показахме друго лице, като изключим първата част. Не знам какво се случи. Мисля, че от прекалено желание да покажем различно лице, от това в мача в Самоков, малко прегоряхме. Но после се мобилизирахме и мисля, че направихме добър мач. Сезонът го определям като добър. Младите играчи се развиха, което беше и целта. Искам да поздравя Тони Дечев, който прояви доста търпение тази година. Не е лесно да играеш с млади играчи и с неопитни американци. Но всички си свършихме работата. Предстои почивка и после ще видим какво ще стане в другия сезон. Искам да поздравя и публиката, която за пореден път доказа, че е една от най-добрите в България и до нови срещи. “

Людмил Хаджисотиров, старши-треньор на Рилски спортист:

„Най-важното, естествено беше да спечелим. Дойдохме тук, за да затворим серията 2:0. Днес бяхме без Павлин Иванов, но това даде шанс на другите играчи да имат по-голяма роля. Започнахме изключително добре мача. В първата част вкарахме 39 точки срещу 12 за Ямбол. След това във втората част имаше рязко спадане на концентрацията, подценяване на ситуации и грешки, което позволи на тима на Ямбол да се разиграе, нямайки какво да губи. Ямбол е добър отбор в нападение - те са трети или четвърти в лигата по отбелязани точки. Вкараха трудни кошове, вкараха тройки. Така успяха да свалят разликата и през второто полувреме мачът стана по-изнервен за нас. Важното е, че дори в такива трудни за нас ситуации успяхме да функционираме добре и да завършим с победа. Важното е, че всички са здрави и сега ще имаме няколко дни, в които да можем да се подговим максимално добре за следващия ни съперник. Поздравявам отбора на Ямбол за сърцатата игра.“

Златин Георгиев, Рилски спортист:

„Мисля, че беше интересен за публиката мач. Отначало поведохме с голяма разлика, но после се отпуснахме и във втората част ни вкараха 30 точки. Второто полувреме се играеше кош за кош и накрая заслужено победихме. Сега чакаме края на мача между Бургас и Плевен, мисля резултатът е равен към момента. Но който и да е нашият противник, играем мач за мач и се стремим да стигнем до финал.“