@

26 ПОРЕДНИ СЕЗОНА В ПЛЕЙОФИТЕ
2 май 2022

Рилски спортист тръгна победно и в плейофите. Самоковци потвърдиха отличните впечатления от представянето си в редовния сезон и победиха у дома Ямбол с 91:68 в първо четвъртфинал на НБЛ.

Двата отбора започнаха равностойно, като гостите дори имаха превес, но след това домакините съумяха да натрупа солидна разлика и не я изпуснаха до последно.

Трей Портър бе над всички с 18 точки и 8 борби. Алекс Симеонов се отчете с 14 точки и 7 борби, а по 12 точки реализираха Барет Бенсън (12 борби) и Ей Джей Хес.

Тони Дечев бе без един от основните си играчи Тадж Ридли в този мач. Отново топ-стрелец бе Джеремая Пейдж, който затвърди избирането си за най-добър шутър в редовния сезон с нови 18 точки. 11 вкара Александър Матушев.

Вторият мач от серията е в четвъртък в зала „Диана“.

Александър Матушев, Ямбол:

„Мисля, че не ни достигна малко енергия. Спряхме да си говорим в защита през втората част и те отбелязаха доста лесни кошове под коша. Опитахме се да направим зонова защита, която се получи за известно време, но не успяхме да издържим на тяхната агресия. Със сигурност за следващия мач ключа ще бъде в агресията в защита и бързите атаки. Важна ще бъде и стрелбата от тройката, защото ние доста разчитаме на нея. Имаме доста добри стрелци обаче днес не ни вървеше толкова много. Надявам се във втория мач да е различно. Надявам се, че ще имаме подкрепата и на публиката в зала „Диана“. Призовавам, който гледа баскетбол, да дойде в залата и да направим един хубав мач.“

Тони Дечев, старши-треньор на Ямбол:

„Като цяло не изглеждахме по начина, по който очаквах. Знам, че Рилски спортист има добър отбор и ни превъзхождат във всички позиции. Не мога да повярвам, че има момчета, които по този начин и с това желание и с тази нагласа за битка са излезли да играят в този мач. Не ме интересува първата част. През целия мач момчетата изглеждаха сякаш са дошли на разходка. Баскетболът е игра на мъжки характери, на сблъсъци и на контакт. След като губиш с 20 точки накрая и свършиш четвъртата част без фаулове, няма какво да говорим. Това показва колко момчетата искат да победят. Характерът или го имаш, или го нямаш. Не очаквам нищо, след като видях, че може да изиграят по този начин мач, в който започват добре, играят добре, имат самочувствие, всичко им се получава и срещаме един нетолкова готов Рилски. След това не можем да отговорим на 3 минути агресия, която прилагат те. Значи ние не сме за това ниво и да се мъчим да победим. Не сме имали проблем в ротацията, нито с фаулове, нито с уморени играчи. Имаме проблем с това, че има играчи, които не искат да се бият за всяка топка. Това е, нищо друго. Надявам се с нещо да ги изненадаме. Бързата атака обаче не е плод на добра защита. Играхме прилична защита в първите десет минути. След това просто необяснимо защо започнаха да хвърчат коментари кой какво желание имал, кой какво можел и какво не можел. Жалко за целия сезон и за труда им. Ако не можеш да излезеш и да изиграеш мъжки плейофите, значи си объркал професията."

Алекс Симеонов, Рилски спортист:

„Ние подходихме с доста голям респект към Ямбол, те са отбор с характер. Често при нас се случва отборите като Ямбол, които нямат какво да губят, да идват и да играят освободено. Ние тръгваме бавно, не знам на какво се дължи. Не е хубаво, треньорите ни загатнаха за това. Надявам се, че ще си извадим поука. Хубавото е, че става в този мач тук. Във втората част взехме контрола и спечелихме. Включването на Дидо и на Златин много повлия. Златин е играч с огромен опит, има много баскетбол в него. Той чете най-добре играта от всички в нашето първенство. Смятам, че Дидо е най-добрият гард в лигата. Смятам, че когато те влязат, подразнени от лошото ни представяне и доброто на Ямбол, те са нахъсани и показват какво могат. Пейката на Ямбол е доста по-къса. На високо темпо те влизат в нашата игра. Готови сме за това, играли сме много такива мачове. Не мисля, че това би ни затруднило. В тяхната зала те са доста по-освободени. След този мач няма какво да губят. Залата, ако се напълни, там е тежко гост. От сега отиваме в нагласата, че няма да ни е лесно."

Людмил Хаджисотиров, старши-треньор на Рилски спортист:

„Нямахме достатъчно енергия, интензитет и концентрация в началото. Това го показват седемте грешки. Много лековато подхождахме в ситуации, а това са плейофите - такива неща не можем да си позволим. През първото полувреме имахме 11 технически грешки плюс 7 борби в нападение ни бяха взели, като реално сме им дали топката 18 пъти. Във втората част заиграхме с доста повече енергия и интензитет. След почивката също играхме добре и отворихме по-голяма разлика. Доволен съм, че победихме, защото имаше нервност като първи мач, но смятам, че трябва да играем по-добре и не съм напълно доволен от представянето ни. Брендън Браун не е напълно здрав и напълно възстановен, но с всеки ден става по-добре и се радвам, че прояви характер и пожела да играе в този мач. Смятам, че след два дни ще бъде в по-добра версия на себе си. Ако не се връщаме в защита, ще ни създадат проблеми във втория мач. Нашата защита трябва да е много по-добра в зала “Диана” и ние трябва да сме на много по-високо ниво в четвъртък. С влизането си Златин Георгиев повлия за обръщането на мача - вкара спокойствие, акъл, агресия плюс реализира точки в нападение и опази добре Джеремая Пейдж. Той, като капитан и най-опитен играч, имаше най-важна роля в днешния мач. Надявам се хората да дойдат да ни подкрепят, но преди да имаме следващ домакински мач имаме изключително важен двубой в Ямбол. ”