18:00 ЧАСА, СПОРТНА ЗАЛА "ХРИСТО БОРИСОВ " ВАРНА

29-20
15-16
23-24
ЯМБОЛ

Черно море Тича записа първа победа в НБЛ. Варненци надиграха Ямбол с 86:82 в мач изпъстрен с много нарушения от страна и на двата тима. Двубоят бе от 14 кръг на родното ни първенство. След него балансът на "моряците" е 1-12, докато активът на Ямбол е 3-9. В следващия кръг Черно море Тича почива, а възпитаниците на Иван Чолаков приемат Балкан в Ямбол.

Гостите започнаха по-добре срещата и след четири поредни успешни атаки взеха аванс от 6 точки. Отлично в подкошието действаха Стоян Петков, Никола Джурич и Евгени Иванов , които успяваха да доминират над младите състезатели на „моряците". Постепенно варненци подобриха играта си в защита и дори успяха за първи път да поведат в мача – 14:13. Баскетболистите на Ямбол отново взеха лек аванс след две поредни тройки, но в края на първата четвърт преднината им бе минимална – 22:19.

Във втория период гостите продължиха да тероризират Черно море Тича в борбата под двата коша и за 2 минути направиха серия от 11:3. Домакините в тези минути разчитаха само на стрелба от далечно разстояние, но след като разбраха че това няма да им донесе успех промениха играта си. Възползвайки се от няколко поредни грешки в атаката на Ямбол изравниха резултата – 35:35, а след серия от 19:2 и да поведат с това взеха и аванс от 6 точки, който задържаха на почивката – 48:42.

Второто полувреме стартира с няколко ялови атаки от страна и на двата отбора. За 2 минути варненци натрупаха четири лични нарушения. Гостите отново започнаха да разчитат на високите си играчи, но преднината от 6 точки продължаваше да се поддържа. Тогава на преден план излезе новото попълнение на Ямбол - Ларон Смит, който редуваше отлични отигравания и грешни стрелби, но разликата бе стопена само до 2 точки – 53:51. В края на четвъртината домакините реализираха две поредни тройки и успяха да задържат аванс от 5 точки – 63:58.

В решителните 10 минути Черно море Тича разчиташе на зонова защита, но Ямбол успя да намери пролука и да изравни за първи път резултата през второто полувреме – 65:65. Решаващи в този момент бяха борбите. В последните 120 секунди гостите имаха аванс от четири точки – 72:76, но след успешна атака и неспортсменски фаул на Дарин Иванов варненци бързо обърнаха резултата. 8 секунди преди финалната сирена Станислав Говедаров фаулира Цветомир Куртев. Крилото реализира само единият – 82:81. При разиграването Евгени Иванов допусна грешка и подари топката на „моряците". Последва бърз фаул и Пламен Алексиев реализира двата наказателни удара. Ямбол успяха да върнат една точка, а след това Алексиев фиксира крайното - 86:82.

За домакините най-резултатен бе Георги Боянов с 23 точки, а Мартин Коцев добави 16. За Ямбол с дабъл-дабъл се отличиха Стоян Петко в - 17 точки и 14 борби и новият център на ямболии Ларон Смит , който заби 17 точки и овладя 13 борби.

Галин Стоянов, старши треньор на Черно море Тича: "Играхме определено на приливи и отливи, но по-често на приливи, което се вижда от резултата. За мен като треньор е голяма чест да направя дебютната си победа в НБЛ срещу Иван Чолаков, който е легенда в българския баскетбол. До тук свършва моята лична гордост. Гордостта ми е с отбора, с духа, себераздаването и желанието. Дори и за момент не си помислиха, че могат да загубят мача. Независимо колко точки беше разликата, днес е първия мач в който в голямата му част играхме като отбор – в нападение и защита. Не искам да споменавам никой, защото искам да спомена всички и да им благодаря. Показаха на Варна и на баскетболната общественост, че независимо в какъв състав и каква ситуация се намираме, ние никога няма да преклоним глава. Показахме, че българският баскетбол има нужда от Черно море Тича."

Георги Боянов, баскетболист на Черно море Тича: "Първа победа за годината. Тя беше нужна не само на отбора, но и на публиката и на град Варна. Публиката в зала „Христо Борисов" винаги е толкова добронамерена и подкрепяща, въпреки, че не постигахме успехи. Мисля, че днес всички момчета играха за град Варна. Много съм доволен от представянето ни и се надявам това да не е епизодична проява."

Иван Чолаков, старши треньор на Ямбол: "Изключителна слаба игра на моя отбор. Мисля, че не показваме това което тренираме и от там идва слабата ни игра. Най-вероятно това ще бъде последния сезон за мен. Явно вече не мога да въздействам на играчите. В крайна сметка играта баскетбол се играе на кошове, а не на борби. Борбата показва дали желаеш да победиш. Който има повече борби обикновено има по-голямо желание за победа. Но явно вече не мога да въздействам на състезателите."

Дарин Иванов, баскетболист на Ямбол: "Първо искам да честитя победата на Черно море Тича. Стана интересен мач за публиката. Ние дойдохме максимално концентрирани и подготвени за този мач. Започнахме много силно, но позволихме на противника да си повярва и да се върне в мача. Поведоха ни. След почивката направихме нужните анализи и се върнахме в мача. Но както и да е. Мачът завърши и ние трябва да продължаваме да гледаме напред и да работим по-усърдно."