18:00 ЧАСА, СПОРТНА ЗАЛА "АРЕНА БОТЕВГРАД" БОТЕВГРАД

15-19
29-23
24-17
ЯМБОЛ

Балкан записа убедителна четвърта победа в българското първенство. В двубой от 6 кръг на НБЛ тимът на Небойша Видич надигра като домакин Ямбол с 93-73 след по-силно второ полувреме. Срещата за Балкан пропусна капитанът на тима Венци Петков, който е с лека контузия. Така до момента ботевградчани са с актив 4-2, а съперникът е 1-4.
В следващия кръг Балкан приема у дома в петък Черно море Тича заради разменено домакинство, а Ямбол посреща ден по-късно у дома Берое.
На полувремето на мача чрез жребий бяха изтеглени двама зрители, които спечелиха пропуск за мача на националния отбор на България, който приема Босна и Херцеговина в "Арена Ботевград".
Срещата е на 30 ноември. Срещата започна оспорвано като след равенството при 14-14 домакините направиха серия 11-0 и се откъснаха напред. Постепенно във втората обаче съперникът подобри игра и след серия 9-0 намали до 4 точки пасива си. Брендън Браун вкара тройка и на почивката домакините се оттеглиха със 7 аванс. След подновяване на играта Балкан взе контрола в мача и отново направи двуцифрена разлика. Така до края на срещата ботевградчани поддържаха добра преднина, която в края скочи до 20 точки.
Балкан показа по-добра стрелба от линията за три точки и вкара 15 тройки срещу само 6 на съперника. Ямбол овладя 3 борби повече - 33 срещу 30 за домакините, но допусна цели 16 грешки срещу наполовина за тима на Видич.
Най-резултатен за победата на Балкан бе националът Митко Димитров, който отбеляза 18 точки, а по 16 имаха Крис Минков и Танскли Ефианай. Брендън Браун добави 14, а Микейл Хопкинс направи дабъл-дабъл с 10 точки и 10 борби.
За Ямбол над всички с 16 точки бе Айзея Уилямс, а 15 отбеляза капитанът Станислав Говедаров. Центърът Огъстин Окосун също се включи много силно и реализира 14 точки.

Небойша Видич, старши-треньор на Балкан:

Опитвам се просто да видя къде ще моят отбор след няколко месеца - за Купата, май месец, трябва да изчистим нашата игра. Имаме забавяне в комуникацията, понякога бавни реакции. Не знам защо, губим концентрация на моменти, определено имаме нужда от време заедно. Доволен съм от победата, не толкова с някои грешки, които повтаряме, но мисля, че играем добре. С новото правило ние се нуждаем от всички играчи в състава, аз им казах още в началото на сезона. Казах на всички по-млади в състава, че се нуждаем от всеки дори да нямаме контузен играч, а ,когато имаме, още повече. Възможностите на всеки един играч в отбора са важни за нас този сезон. Играчите на Ямбол знаят как да играят. На моменти изгубихме ритъм, но срещу всеки отбор е трудно да направиш 20 точки на полувремето. Не е просто така. Всеки е концентриран в началото. Това е като брака. Първата година е страхотно, но после почти. Очаквам да се класираме за втория етап във ФИБА Къп. Не искам да говоря за математика, но разликата ще бъде важна. Ние ще се опитаме да спечелим мача там.

Танскли Ефианай, играч на Балкан:

“Беше добър мач. Играхме доста добре в нападение, но трябва да работим все още върху защитата ни. Като цяло беше добре. През първото полувреме започнахме бавно, но в последствие подобрихме игра в защита, по-добра комуникация, направихме няколко бързи атаки, движихме по-добре топката, през второто полувреме мачът се промени. Чувствам се добре в отбора. Отборът ме прие с отворени ръце, треньорският щаб също. Всички ме карат да се чувствам като у дома си. Чувствам се добре да бъде тук. В сряда ще бъде тежък мач срещу Цмоки Минск. Ще се опитаме да спечелим, за да се класираме във втория етап. Няма да е лесно там, но имаме добър план за мача и сме готови.”

Иван Чолаков, старши-треньор на Ямбол:

„Честито на отбора на Балкан. Надиграха ни с повече агресия и не можахме да реагираме. Имахме и добри изяви, но през второто полувреме не успяхме да устискаме. Ротацията, която имам при състезателите, също не е толкова голяма. Оттам дойде тази по-категорична победа на Балкан. Селекцията на един отбор е отражение на бюджета. Нашият е по-скромен и това не позволява да селектираме такъв състав. За съжаление, в днешния двубой не съм доволен от младите играчи, на които давам шанс. Трябва да могат да го използват малко по-правилно. Не са готови за тази агресия от страна на Балкан, но се надявам и те малко по малко да навлизат в баскетболната практика и да знаят, че шанс не се дава току така. Трябва да го използват и вече да показват физиономия на добри баскетболисти."

Станислав Говедаров, капитан на Ямбол:

„Смятам, че не ни достигна увереност. През първото полувреме изпълнихме задачите, които ни беше поставил треньорът и се държахме близко в резултата. Не ни достига още малко самочувствие и обиграност. Честитя победата на Балкан, абсолютно заслужена. Предполагам, че и треньорът е доволен от тях. Беше тежък мач. Навън се играе трудно. С по-къс състав сме. Има доста млади момчета в отбора, които още не са си намерили ритъма. Да се надяваме, че с течение на мачовете ще играят по-добре. Гледаме към следващия мач."