23-23
32-24
25-33
РИЛСКИ

Баскетболистите на Ямбол и Рилски Спортист направиха един изключително зрелищен и драматичен мач в зала „Диана“, в който водачеството в резултата се смени 31 пъти. В крайна сметка гостите от Самоков успеха да спечелят със 107-104. Втори пореден домакински мач на Ямбол двата опониращи се отбора успяват да си отбележат повече от сто точки. В предишният ямболския тим победи със 116-106 Спартак Пл.
Първата четвърт от двубоя бе спечелен от Рилски Спортист. След като допуснаха опонентът им да поведе с 8-14 домакините отбелязаха 6 точки подред и изравниха резултата. Последваха няколко напълно равностойни минути с разменени кошове. Буквално със сирената за край на частта Шелдън Джитър взе борба в нападение и вкара за да даде предимство на гостите 27-24.
Във втората част самоковци след два поредни коша на капитана им Йордан Бозов поведоха с 9 точки 36-27, която бе и най-голямата разлика за тях в мача. Баскетболистите на Ямбол успяха да спрат устрема им и постепенно намалиха разликата, която в края на първото полувреме остана толкова колкото беше и след първите десет минути – 3 точки.
Второто полувреме започна при резултата 50-47. Две минути и половина след началото му Ямбол успя да поведе в резултата с 57-56, след като разигралият се Брайкус Перин реализира „тройка“. Последваха много силна втора половина на третата част за тях. Домакините поведоха със седем точки 74-67. Въпреки усилията на Рилски Ямбол започна последната четвърта част с 5 точки преднина 79-74. Тя нарасна до 10 точки 86-76, най-голямата разлика за тях в мача осем минути преди неговия край. След две „тройки“ на Мартин Маринов и една на Златин Георгиев обаче Рилски Спортист бързо си върна самочувствието и изравни за 90-90 и оставащи четири минути. Последваха няколко размени на водачеството. Надеждата на феновете на Ямбол, че отборът им ще победи се подсилиха от кош с фал на Перин за 103-100 минута до края на мача. Джитър намали на една точка след два успешно изпълнени наказателни удара след нарушение на Стоян Петков, което бе пето за него. Последва пропуск на ямболски баскетболист, а в ответната атака Травис Тейлър реализира кош и последвалият с него наказателен удар за 105-103 и 8.8 секунди. Ямбол взе тай-аут. Последната атака бе завършена от Евгени Иванов, срещу който бе извършено нарушение с изпълнение на два наказателни удара. Той успя да вкара само първия. След два успешно изпълнени стрелби от наказателната линия Мартин Маринов оформи крайния резултат 107-104 за носителя на Купа „България“ за 2018.
За победителите най-резултатен в мача е Златин Георгиев с 24 точки. Други четири негови съотборници реализираха повече от десет точки.
За Ямбол двамата американци Алън Арнет и Брайкус Перин реализираха по 25 точки. Стоян Петков с 20 и най-висока ефективност от всички играчи на терена от 28.
В предвид високата резултатност очаквано и двата отбора имат много висока успеваемост в стрелбата от игра – 61.7 % (37-60) за Ямбол срещу 56.1 % (37-66) за Рилски. Играчите на Самоков имат 33 борби срещу 25 на Ямбол, което им даде възможност да атакуват коша на опонента си с 6 опита повече и може би това да е малкото, с което те успяха да грабнат победата.