рефери: И.Реселовски, Т.Бонева, М.Хорозов
27 точки
2 точки

всички резюмета сезон 2013-14

ЯМБОЛ ПОБЕДИ СПАРТАК В ПРЕДСЕЗОНЕН ТУРНИР

Ямбол спечели първият си мач от предсезонният турнир в Пловдив. Нашите момчета надиграха тимът на Спартак Плевен със 76-74. Малката разлика в резултата е заблуждаваща, защото играчите в жълто не позволиха на съперника да поведе в резултата нито веднъж в мача, като в края на третата част водиха с 23 точки 71-48. Необосновано отпускане в последната четвърт, в която успяхме да отбележим едва 5 точки срещу 26 за плевенчани доведе до това да треперим за победата до последно.
Старши треньорът ни Юлиян Радионов и неговият асистент Ивайло Стоименов започнаха мача със гардовете Станислав Говедаров и Дериус Гилмор, крилата Сергей Цветков и Станислав Славейков, като център започна Пол Бюторак. Близо 3 минути и двата отбора не успяха да си отбележат кош. След това Ямбол взе надмощие и постепенно разликата в резултата нарастваше в наша полза. Първите десет минути завършиха при резултат 21-10.
Вторите десет минути от мача треньорският ни тандем реши да заложи на други пет баскетболисти. В игра влязоха Георги Сираков и Васил Кьосев като гардове. Стойо Чолаков и Стоян Петков на крилата и Неманя Милошевич като център. След равностойни няколко минути успяхме да увеличим разликата в наша полза от първата част. Влезлият по-късно в игра Иван Тенев наниза 2 „тройки” и полувремето дойде при комфортна преднина от 18 точки 46-28. Ямболските баскетболисти демонстрираха много добра защита през първото полувреме започваща още от противниковото поле. Това доведе голямата разлика и едва 28-те точки в нашия кош.
През третата част нашите отново демонстрираха добра игра и въпреки, че противниците ни успяха да намалят преднината ни до 14 точки владеехме развоя на мача и успяхме да увеличим преднината си с още три точки.
Четвъртата част бе катастрофална за нас. След пет минути игра вкарахме само 3 точки и Спартак се доближи до нас на 8 точки 74-68. В последните пет минути на мача отбелязахме само един кош. 11 секунди преди края капитанът ни Станислав Говедаров прояви хладнокръвие и успя в стрелбата си от средно разстояние при резултат 74-72. В последната секунда опонентите ни вкараха кош, които оформи и крайния резултат.
Статистическите отборни показатели са следните. Ямбол успя в 29 от 61-те си стрелби от игра 48 %, срещу 41 % (24-58) за Спартак. Противниците ни вкараха 17 от 30-те си стрелби от наказателната линия – 57 %, а Ямбол демонстрира 62 % (13-21) от там. Нашите овладяха 36 отскочили от ринга топки срещу 32. Двата отбора направиха по 15 асистенции.
Завърналият се в Ямбол Неманя Милошевич нормално не се намира в оптимална форма. Черногорецът успя само в 1 от 4-те си опита за стрелба от игра. Другият новодошъл в нашия отбор Васил Кьосев се отчете с 5 точки. Чужденците ни Пол Бюторак и Дериус Гилмор се стараха много, но от тях се очаква още много. Първият отбелаза 10 точки, всичките в първата част и овладя 5 борци. Американският н и плеймейкър се отчете с 9 точки и 3 асистенции. Най-резултатен за Ямбол в мача бе Сергей Цветков с 13 точки. Всичките играчи на ямболският отбор взели участие в мача отбелазоха поне по един кош.
За отборът от Плевен най-добре се изяви Джеймс Анакрион. Тежкото крило вкара 20 точки, повечето от тях в последните 10 минути. Веселин Георгиев отбеляза 12 точки.

Ямбол: Гилмор 9, Говедаров 8, Цветков 13, Славейков 6, Бюторак 10 (Сираков 5, Кьосев 5, Чолаков 5, Тенев 6, Петков 7, Милошевич 2)

Спартак: Острев 7, Александров 1, Георгиев 12, Анакрион 20, Джексън 7 (Вучков 7, Станков, Ценов 9, Софрониев 3, Танев 8)