рефери: М.Механджиев, В.Цеков, М.Субашиев
резерви:
n/a точки
n/a точки

БАЛКАН УДАРИ ПРЪВ

След 41 точки на Йордан Бозов Балкан победи Ямбол с 97-78 в първия мач от предварителния кръг за купа „България Леденика”. Новото попълнения в отбора на Георги Младенов успя в 11 от 16-те си опита за стрелба от игра и в 17 от 19-те стрелби от линията. Българският национал добави още 5 борби и 3 асистенции за безапелационната победа на своя тим. Друг новопривлечен в редиците на победителите играч се представи на ниво. Гардът Никола Трайков, играл дълго време баскетбол в колежите на САЩ реализира 16 точки и овладя 6 борби. Много силно представяне и за бившите играчи на Ямбол Мартин Хорозов и Атанас Радев. Първият има в актива си 18 точки от тях 10 от наказателната линия (10-10) и 8 борби. А.Радев вкара много по-малко точки от средните си за сезона, но бе най-активен в подкошието със своите 11 борби. Влезлият от пейката Мартин Маринов пък се отчете с 3 „тройки”.
За Ямбол най-резултатен в мача е Мартин Дурчев. Крилото ни вкара 5 пъти зад линията за три точки и завърши играта с 20. Макар и играл само 14 минути Иван Марчев реализира 11 точки. Храна и 6 борби за коефициент от +14. Това го направи и най-полезен играч за ямболския отбор. Станислав Говедаров подобри рекорда си по най-много асистенции. Капитанът ни подаде 12 завършващи подавания към своите съотборници, но не успя да вкара нито един от петте си стрелби за три точки. Освен Марчев и Дурчев още двама наши баскетболисти постигнаха двуцифрен точков актив. Това са Павел Маринов (15 т.) и Байрън Сандърс (11 т.). Кирило Скуматов не успя да се предпази от фалове и само за 21 минути игра направи 5 лични нарушения.
Прави впечатление, че през първото полувреме реферите на двубоя са отсъдели 16 лични нарушения за нашите играчи срещу само 8 за опонентите ни. Балкан е изпълнил през първите двадесет минути 27 наказателни удара срещу само 5 за Ямбол. Тези факти дори и за непредубедените будят леко недоумение.
Убедителната победа за ботевградчани се дължи най-вече на много по-добрата им успеваемост в стрелбата от игра. Те имат успех в 29 от 55-те си опита (52.7 %), а ямболци в 46.8 % (29-62) от стрелбите си. Домакините в този мач са изпълнели 39 наказателни удара и са успели в 34 от тях (87.2 %). Резултатът от изпълнението на изстрели от линията за Ямбол е направо плачевен. Процентът ни е 42.3 (11-26). Нашите момчета имат предимство в борбите за отскочили от ринга топки (33-31) и в асистенциите (19-12). Балкан са играли много разумно и са допуснали само 9 грешки срещу 16 за нас. От там идва и тяхното превъзходство в отнетите топки (5-7).