Арена Шумен

Н.ВЪРБАНОВ - MVP НА ЯМБОЛ ЗА М. НОЕМВРИ
П.Лодърдейл отново №1 в НБЛ
02 декември 2009

Ники Върбанов е MVP на Ямбол за ноември. В месецът, през който ямболският тим загуби и четирите си мача в НБЛ центърът ни постигна общ индекс на ефективност от +84 или +21.0 средно на мач. Това е четвърти по величина показател в цялата Лига. За своите четири мача през ноември Николай е овладял общо 55 борби – 36 в защита и 19 в нападение. С тези си резултати той е №1 за ноември не само за Ямбол, но и сред всички баскетболисти взели участие в мачове за своите отбори в българското първенство. Към своите борби най-високият баскетболист на Ямбол е добавил и 47 точки (11.8 на мач). Престоял е на терена общо 133 минути (33.3) и за тях е направил 4 „чадъра”, 7 асистенции и 6 отнети топки. Вкарал е 18 от 40-те си стрелби от игра (45.0 %) и 11 от 20-те си наказателни удара (55.0 %). Върбанов е най-добре представилият се играч на нашия отбор в мачовете ни с Левски (+26) и Евроинс Черно море (+29). Играта му срещу Варна е най-добрата за играч на Ямбол през ноември.
Подгласник на Ники Върбанов за месеца е Симон Финзгар. Словенецът демонстрира високата си класа като постигна втори индекс на ефективност за нашия отбор от +58, средно на мач по +14.5. За 27.8 минути средно той има отбелязани 9.8 точки и хванати 5.0 борби. Крилото е лидер на Ямбол по отнети топки – 8 ( 5-ти в НБЛ). Симон е и нашият баскетболист с най-добра успеваемост в стрелбата от игра. Вкарал е 60.9 % от стрелбите си 14-23. Игра най-силно за Ямбол в домакинският ни мач срещу Черноморец (+20).
Трети в месечната класация е Станислав Говедаров. Капитанът ни има общ индекс от +77 или +11.8 на мач. Той е най-резултатният ни баскетболист през месеца със средно отбелязани 19.8 точки (79 общо). Това е четвърто постижение в Лигата. №1 е в Ямбол и по асистенции, общо 16 (4.0). Станислав е баскетболистът в българското първенство, който през ноември е обстрелвал противниковият кош най-много пъти. За две точки е правил това 62 пъти, а общо от игра има 85 стрелби. Гардът ни е записал и 154 минути общо в игра (38.5) – най-много от всички за ноември в НБЛ. Бе най-добре представилият се наш играч в мача ни с Лукойл Академик (+17).
Още един ямболски баскетболист има среден индекс на ефективност по-висок от +10 и това е Стоян Петков. Тежкото ни крило е с +11.0
В цялата Лига, MVP за ноември както и за октомври е Прийст Лодърдейл. Макар, че пропусна един мач, американският център на Черноморец постигна най-висока обща ефективност от +107 (+35.7). Прийст е 5-ти по отбелязани точки (75), трети сред борците – 43 борби и е вкарал най-много от опитите си за стрелба за две точки – 32. Негови подгласници в месечната класация са Илия Станков с +88 и Арън Харпър с +85. Крилото на Спартак Пл. е реализатор №1 за ноември с общо отбелязани 99 точки и е баскетболистът отбелязал най-много „тройки” – 16. Харпър пък е вкарал най-много от стрелбите си от игра – 34 опита. Христо Захариев от Бургас е най-добрият подавач – 27 асистенции, а гардът на Лукойл Академик, Брандън Хийт е отнел най-много топки от противниците си – 14.