@

В.РЕКА-ИГРАЧ №1 НА ЯМБОЛ ЗА ЯНУАРИ
ПЕРО АНТИЧ-MVP В ЛИГАТА
27 януари 2008

Вадим Река е играч № 1 на Ямбол за м. януари. В четирите си мача през първия месец на 2008 година украинският ни център постигна внушителният индекс на ефективност от +28.25 – втори по стойност резултата в лигата за януари. По този начин той става най-убедителният победител в класациите „играч на месеца” за последните осем сезона. В три от тези четири мача Вадим бе най-добре представилият се играч на ямболския отбор. Срещу Сливен (+30) и Спартак (+28) той стана и "играч на мача", а в Правец срещу шампиона Лукойл Академик постигна и най-високият индекс за редовния сезон от +42 на играч от Ямбол откакто се води подробна статистика в клуба. Центърът ни е четвъртият победител в тази месечна класация. За октомври това направи Д.Ангелов. Ноември бе месеца на К.Скуматов, а декември на М.Хорозов. Това показва, че тази година Ямбол няма само един безспорен лидер, както беше през предишните сезони, когато Н.Балев и Н.Тмушич окупираха върха. За 26.5 минути средно на мач Вадим е отбелязвал по 22.8 точки и е хващал по 11.3 борби. Тези показатели са най-добри за м.януари и сред всички играчи в лигата. Това прави постижението на ямболския играч с изключително важна стойност. И в двата най-важни статистически показателя той оставя зад себе си като подгласник П.Антич. Вадим Река е и баскетболистът с най-много вкарани стрелби за две точки през месеца. Успял е в 32 от 51 опита (62.7 %). За три точки има изключително висока успеваемост от 63.6 % (7-11). Подгласник на Вадим в януарската класация е К.Скуматов със среден индекс от +20.00. Той стана най-добре представилият се играч на Ямбол в мача срещу Р.спортист в Самоков (+24). Трети остана С.Говедаров с +13.25. Победителят от миналият месец М.Хорозов е четвърти с +12.00. Още един наш играч е с двуцифрена ефективност. Това е М.Дурчев с +10.00.

№ 1 в лигата за м. януари е лидерът на Лукойл Академик П.Антич. За 27.3 минути на мач той е постигнал ефективност от +30.00. Успял е в 31 от 48-те си опита за стрелба от игра (64.6 %). Отбелязвал е средно по 21.8 точки и е овладявал по 10.0 борби. Има също така 2.8 асистенции и 1.7 отнети топки. Негов подгласник е нашият В.Река. Трети е „тежкото крило” на Балкан Д.Мортън с +22.50.