ЯМБОЛГАЗ VS.
ЛУКОЙЛ АКАДЕМИК

СТАТИСТИКА

ДЕСЕТ МИНУТЕН Е ПЪТЯТ ОТ АДА ДО РАЯ

Ямболгаз и Лукойл Академик се изправят един срещу друг в 19-я кръг на Държавното първенство сезон 2002- 20 03. В първите два двубоя между тези първокласни тима надмощието е поделено. В 5-я кръг ямболските баскетболисти нанасят първо поражение на прехваления тим от София с 87-80. В 12-я кръг в Правец нашите са на път да победят домакините, но липсата на шанс води до загуба с 71-72.

Третия мач е възлов. Ямболгаз играе на приливи и отливи в шампионата. След авторитетна победа във Варна, последва конфузна загуба от Левски в София. Сега е момента да покажем кой все пак е действащият шампион на Републиката. Предстоящата игра е и мач за престиж.

Първото полувреме е равностойно. Гостите все пак се прибират за почивка с малка преднина в резултата - 33-37. В третата най-важна част трябва да дойде прелома. За огромно наше съжаление мача не се развива по вкуса ни. Тодор Стойков бележи кош след кош, а Тенчо Банев властва под кошовете. Нашите са неузнаваеми. В последните десет минути влизаме с пасив от дванадесет точки - 50-62. Въпросът идва от само себе си. Дали всичко е ясно? Отговорът трябва да бъде получен от баскетболистите в жълто - тези на Ямболгаз. Той както и очаквахме на закъсня и ни бе поднесен с цялото майсторство и възможен финес.
Сигналът за щурм бе даден от сърцатият ни плеймейкър Ненад Джорич. Веднага след неговия кош последва "тройка" на Никола Йованович. Това е достатъчно на интелигентната ямболска публика да разбере, че нашите момчета имат сили да обърната мача и те го правят. Тази последна част от сагата, като че ли се превръща в надиграване между Ненад Джорич и Тодор Стойков.

На дванадесетте поредни точки на капитана на гостите, месният любимец отговаря с четири "тройки", след една от която повеждаме в резултата. Крилото на Лукойл Академик обаче е сам в своята мисия, докато нашият е умело подпомаган от Желко Вучурович и Никола Йованович. Крайният резултат до последно е непредвидим. Както много пъти са го правили ямболските фенове за пореден път имат огромен дял за победата. Невъобразимия шум в залата довежда до това иначе хладнокръвните изпълнители на наказателни удари Тодор Стойков и Браян Смит да пропуснат по един решителен изстрел от линията. Това е достатъчно Ямболгаз да изскубне инфарктна победа.
До щастливият развой се достигна с голямо майсторство и тактическа зрялост довело до това, че гигантът в редиците на гостите - 222 см. Прийст Лодърдейл бе ограничен до нищожните 4 точки. Този мач ни даде надеждна, че титлата може и през това първенство да си остане при нас.