ТРЕТИ ФИНАЛЕН ПЛЕЙОФЕН МАЧ СЕЗОН 20001/2002 МЕЖДУ ЯМБОЛГАЗ И ЛУКОЙЛ АКАДЕМИК

Я
МБОЛГАЗ VS.
ЛУКОЙЛ АКАДЕМИК

СТАТИСТИКА | ВИДЕО

След изключително драматични полуфинали № 1 в редовния сезон - Ямболгаз и № 2 - Лукойл Академик достигат до финала, където трябва да определят 60-я Държавен шампион по баскетбол за мъже.
За да се стигне до този сблъсък и двата отбора трябваше да преминат през "деветте кръга на ада". Ямболският тим отстрани ММ биър Черно море с 3-1 победи, но след като губеше серията с 0-1. Последваха обаче безапелационни три поредни победи, две от които във Варна.
Лукойл Академик стигна до финала още по-трудно. Те победиха Левски Екопетролиум с 3-2 победи, след като губеха с 0-2.

ЯМБОЛГАЗ - ШАМПИОН

Ямболгаз за първи път в своята история стана Държавен шампион по баскетбол за мъже. На шестият ден, от шестият месец на 2002 година, в шест часа следобед бе излъчен 60-я шампион на България. ямболският отбор спечели и третия мач от финалната плейофна серия и по най-категоричен начин доказа превъзходството си над своите опоненти.
Този трети финален плейофен двубой започна зле за нас, след като Лукойл Академик поведе с 14-4 в неговото начало. Със задружните усилия на всичките наши баскетболисти взели участие през първите 10 минути обаче чувствителната преднина на домакините бе сведена до минимум в края на първата част - 21-20. В средата на втория период реферът Шай Щрикс дисквалифицира от игра Ярослав Зубрицки за оспорване на съдийско решение. Почувства се лек смут сред нашите, което доведе до шест точкова преднина за противника на почивката.
През второто полувреме един по един започнаха да излизат от игра за по пет лични нарушения водещите играч в нашият отбор. След Димитър Ангелов игрището последователно напуснаха Олег Ткач и Емил Стаменов. Момчетата, които влязоха в игра обаче се оказаха истински мъже. След "тройка" на Владимир Рижов от близо осем метра Ямболгаз поведе за първи път в резултата 73-72. От тук до края на мача всички наши привърженици в залата и пред телевизионните екрани предвкусваха паметното събитие. Водени от изключителния исполин – Сергей Гришаев щастието се приближаваше до нас с всяка изминала минута, за да изригне на края с цялата си мощ.

MVP на мача стана Сергей Гришаев с ефект. +27. Сергей смачка противниците си под коша. Той овладя 16 топки и отбеляза 19 точки.

Преди да се стигне до този паметен мач двата съперника изиграха още два грандиозни двубоя в Ямбол.

МАЧ № 1 ОТ СЕРИЯТА

2002, 1 ЮНИ; ЯМБОЛ

Пред препълнените трибуни на Диана Арена Ямболгаз по най-категоричен начин надигра своя опонент Лукойл Академик с 95-70. Само първата част от двубоя играта бе равностойна. След това "вихрушка" се изви над главите на онемелите ни противници. След като отбеляза 15 точки само за първите десет минути Ярослав Зубрицкий се превърна в MVP на мача с ефект. +24 и 25 точки. Сергей Гришаев смачка противниците си под коша като овладя 10 борби и направи "дабъл-дабълс" 10 точки и 10 борби. На ниво бе представянето и на Димитър Ангелов и на рожденика Анатолий Ясинский отбелязали по 15 точки. За гостите най-резултатен бе Тодор Стойков с 20 точки, но изключително слаба стрелба за три точки – 1 от 9.
Трябва да запомним, че това е и първата победа на Ямболгаз във финален плейофен мач.

МАЧ №
2 ОТ СЕРИЯТА
2002, 3 ЮНИ; ЯМБОЛ

Ямболгаз спечели и този мач от финалната серия. Този път победата дойде по-трудно. Нашите момчета поведоха с 31-16 след края на първия период. Излизането от игра на Тодор Стойков в 17-та минута на мача поради контузия явно повлия негативно в мотивацията на отбора ни и допуснахме чувствителната разлика в резултата да намалее до осем точки на полувремето, а после и до 5 преди последната четвърт от мача. Всичко си дойде по местата в последните минути благодарение най-вече на Олег Ткач (19 точки) и Анатолий Ясинский (13 точки). Така доведохме и втория мач от серията до победен край и 2 - 0 за Ямболгаз.
MVP на мач стана Димитът Ангелов с ефект. +31, "дабъл-дабъл" от 22 точки и 12 борби.