Кметът на Ямбол: "Благодаря на шампионите за радостта, с която ни дариха "
в-к "Делник": "Ямбол на крака пред златните си баскетболисти "
в-к "Тунджа": "Иван Чолаков лети на високо"
другите за нас: "Ямболгаз е заслуженият шампион"

Крайно класиране, сезон 1978-1979

ПЪТЯТ ДО ШАМПИОНСКАТА ТИТЛА

ЯМБОЛГАЗ ОТВЯ ЦСКА
22 септември 2001

В първият си домакински мач от новото баскетболно първенство за мъже Ямболгаз отвя със 114-89 ЦСКА, въпреки че домакините не демонстрираха и 60 % от възможностите си. Новите попълнения в състава бяха пренапрегнати от дебюта си пред местната публика. Логично първите 10 минути преминаха равностойно и това създаде на армейците илюзията, че могат да се надяват на нещо повече. Ямболци обаче се поуспокоиха, особено след влизането на национала Д.Ангелов и изхода бе предопределен. Отличи се О.Ткач, който наниза 28 т. и бе изключително полезен в организацията на игратаПламнаха и някои искри - при едно неволно съприкосновение между В.Кобзистий и Д.Йованович, но спортменството в крайна сметка надделя.

"Отборът на домакините ни превъзхождаше. Не можах да използвам И.Друмев, който е отскоро в нашия лагер. Освен това и О.Шпунд - основен играч в схемата, бе опазен напълно и не даде своя принос", каза треньора на "червените" Росен Барчовски.

ЯМБОЛГАЗ ОБРЪЩА ЧЕРНО МОРЕ С 106-94 СЛЕД ПРОДЪЛЖЕНИЕ
14 октомври 2001

Ямболгаз надви Черно море със 106-94 в драматичен мач от 5-я кръг на баскетболното ни първенство. Това бе първата загуба за варненци в шампионата, които останаха на чело във врененното класиране. В началото гостите поддържаха малка преднина благодарение на Т.Стойков (42 т., 9 тр.) и Б.Стоянов. В третата четвърт домакините изпаднаха в шок. Преди последната част Черно море водеше с 23 т. В последните 10 мин. ямболският тим се вдигна на щурм. Д.Ангелов опази Т.Стойков, който не отбеляза кош. 6 сек. преди края Ямболгаз поведе с 2 т. Съдията Р.Калпакчиев зачете кош на Ю.Шишков 2 сек. след края на редовното време и резултата бе изравнен - 88-88. В продължението домакините съсъпаха варненци.

ЯМБОЛГАЗ БИЕ ЛУКОЙЛ АКАДЕМИК В СОФИЯ
27 октомври 2001

ИВАН ЧОЛАКОВ СЕ ВРЪЩА КАТО ТРЕНЬОР НА ВИЦЕШАМПИОНА С ПОБЕДА

Баскетболните ни вицешампиони победиха с 85-83 Лукойл Академик в столичната зала "Христо Ботев". така новият - стар треньор на ямболци И.Чолаков продължи испешната си серия срещу бившия национален селекционер П.Маринов, от който няма загуба в последните години. С играта си Ямболгаз показа, че ще е основния претендент за титлата.
В началото ямболци използваха смущението на Лукойл Академик и поведоха с 15 т. след което разликата се увеличи и се движеше
между 12-17 т. Отлично за гостите игра триото - В.Рижов (25 т.), Е.Анненков и С.Гришаев. Когато публиката очакваше разгромна победа за Ямболгаз, в игра влязоха резервите. "Студентите" започнаха да стопяват пасива, който стигна само 6 т. Две бързи атаки на В.Рижов обаче върнаха спокойствието на Ямболгаз.
Гостите бяха като препарирани и в продължение на 7 минути през последната част намаха кош. Минута преди сирената с точна стрелба на Д.Коешинов и Л.Белберов, Лукойл Академик се добра до равенстро 83-83. С кош на Я.Зубрицкий обаче Ямболгаз спечели малко щастливо. П.Маринов веднага взе прекъсване, но след него "студентите" не успяха от зоната за 3 т.
За първи път този сезон за Ямболгаз игра ветерана А.Ясинский, който бе изгонен от предишния треньор В.Лебединцев. Младокът Д.Ангело пък не бе в състава заради разтежение на бедрен мускул.
" Седем минути без кош, означава че още не сме отбор. Момчетата трябва да мислят по време на играта, ако искаме да сме лидери. Не мога да отрека, че показахме много хубави неща по време на мача." - каза И.Чолаков.

УКРАИНЕЦ НАКАЗВА ЦСКА НА "АРМИЯТА"
4 ноември 2001

С кош на украинеца Я.Зубрицкий 1:30 мин. преди края Ямболгаз измъкна победа със 74-72 над ЦСКА в залата на ст."Българска армия" и остана начело в класирането на баскетболното ни първенство. Националът Д.Ангелов вкара 20 т. за гостите, които водеха почти през цялото време, а за армейците най-резултатен бе Й.Бозов с 22 т. В последните секунди на срещата сърбинът Д.Йованович като по чудо не вкара за равен, преди него от тройката пропусна Й.Бозов.

ЯМБОЛГАЗ ПРЕГАЗИ ЛЕВСКИ
18 декември 2001

ГЕОРГИ МЛАДЕНОВ С 8 "ТРОЙКИ" ЗА ШАМПИОНИТЕ ЗА ЗАГУБАТА С 72-96

В баскетболното ни първенство при мъжете вицешампионите от Ямбол прегазиха с 96-72 ностелите на титлата Левски. Така домакините взеха достоен реванш за поражението си в столицата. През целия мач ямболци водеха в резултата и единствено уникалната стрелба на Г.Младенов в първите 30 мин. поддържаха интригата. За този период от време играещият президент на "сините" отбеляза 8 "тройки". Той обаче не срешна подкрепа от съотборниците си и след като силите му се поизчерпаха, Ямболгаз увеличи разликата до 24 т. за първи път в тима на домакините след шестмесечно отсъствие се появи доскоро контузения Д.Димитров, приведстван топло от ямболската публика.
Съдийствпто на К.Желев и Г.Вълчев по мнение и на двамата треньори не бе на особена висота, но в крайна сметка нямаше тенденционност в отсъжданията.
Междувременно на изискан коктейл в елитното местно заведение "Кварта" бе опредилен и спортист на Ямбол за 2001 г. Това е капитана на Ямболгаз Д.Ангелов, който спечели с огромна преднина първото място в класацията. Наградата - оригинален пищов в старовремски стил, бе връчен от видния ямболски бизнесмен Д.Чалъков. Баскетболистът Д.Димитров пък получи приза за мъжество, проявено през изминалия сезон.

ЯМБОЛГАЗ СЕ СПРАВИ И С ЛЕВСКИ
2 март 2002

ЛИДЕРЪТ В ПЪРВЕНСТВОТО СИ ВЪРНА ЗА ЗАГУБАТА В ПОЛУФИНАЛА ЗА КУПАТА

Ямболгаз се утвърди твърдо на първото място в първенството ни, след като постигна много ценнен успех над шампиона Левски с 85-76 в София. Мачът предложи много нервни и недотам качествен баскетбол. Г.Младенов вкара 24 т. за "сините", но в края на двубоя не издържа на наприженивто и бе изгонен от изрелския съдия за второ техническо нарушение. Голяма битка водиха младия национал Д.Ангелов и най-добрият защитник на "сините" Л.Минчев. Д.Ангелов бе най-резултатен за Ямболгаз с 22 т., като на няколко пъти предизвика с жестове Минката. След последната сирена в актива и на двата отбора имаше по 23 лични нарушения. Националният треньор Т.Папазов сподели, че не е правил подобна черна серия с Левски от години - 2-3 поредни поражения.
"Ако всичко в отбора беше нормално, щях да се оттегля - каза след срещата Тити.
Много силно за Ямболгаз игра О.Ткач, който успя да неутрализира Г.Младенов.

ЛУКОЙЛ АКАДЕМИК ГУБИ ОТ ЯМБОЛГАЗ
27 март 2002

КЪСА СКАМЕЙКА ПРОВАЛЯ "СТУДЕНТИТЕ" СРЕЩУ ЯМБОЛЦИ

Ямболгаз обърна Лукойл Академик с 80-76 в баскетболното дерби на 21-я кръг, играно в новата зала на "студентите" в Правец. Така двата тима разсеяха съмненията, че мача е уговорен в полза на Лукойл Академик. През цялото време играта бе много оспорвана и непрекъснато се играеше точка за точка.
Въпросителната в началото на срещата бе кой ще играе на мястото на контузените гардове на Академик Д.Коешинов и Ю.Радионов. П.Маринов гласува доверие на Ц.Бенчев, но той бързо записа четири лични нарушения и бе сменен. На негово място влезе амбициознят К.Байданов, но отсъствието на асовете си личеше. Именно късата скамейка провали домакините. Академик се опита с всички сили да промени негативния развой и 2 мин. преди края надеждите им бяха на път да се сбъдната - Л.Белберов вкара тройка и "студентите" дръпнаха с 70-69. Д.Ангелов обаче отвърна с бърз кош, а в последните секунди свежестта на гостите си каза думата и те измъкнаха ценния успех. Д.Ангелов вкара 28 т. за Ямболгаз, звездата на Лукойл Академик Т.Стойков с една повече, но задочният двубой бе спечелен от младока на ямболии.
Иван Чолаков: "Успехът ни бе задължителен. бяхме по-добрият отбор и заслужено победихме, макар че беше много оспорвано. Липсата на резерви у съперника бе в наша полза. Те спечелиха купата и е нормално в момента всички да се съобразяват с тях. Доволен съм от играта на моите момчета.

ЯМБОЛГАЗ ГАЗИ ЧЕРНО МОРЕ
3 април 2002

ВАРНЕНЦИ ГУБЯТ БОРБАТА ПОД КОША БЕЗ СПАС НАТОВ

Безапелационна победа постигнаха баскетболистите на Ямболгаз срещу прекия си конкурент за титлата ММ биър Черно море. Гостите можеха да загубят и с повече, но и с 88-67 домакините си върнаха за загубата във Варна. Слад срамното поражение от ЦСКА в София ямболии излязоха пределно мобилизирани за дербито в зала "Диана" и още след първите 10 минути се разбра кой ще е крайният победител.
В 16-та мин. разликата достигна 20 т. (32-12). Благодарение на ветерана Ю.Шишков и събина Секулич гостите все пак намалиха разликата до почивката. Някаква надежда за варненци проблесна в третата част. Те се възползваха от отпускането в редиците на домакините и намалиха разликата на 10 т. в 30-та минута.
В отсъствието на контузения си капитан С.Натов ММ биър Черно море отстъпваше напълно в борбата под двата коша. Ямболгаз методично увеличаваше аванса си в решителните последни минути на срещата. За вицешампионите все по-добре се включва доскоро контузения Д.Димитров. Украинеца В.Рижов пак не взе участие, тъй като треньорското ръководство прецени, че е по-добре да го съхрани до пълното му възтановяване.
Иван Чолаков: До края ни трябват само победи
"Целта ни беше да постигнем убедителна победа и въпреки някои колебания особено в третата четвърт стигнах ме до 21 т. разлика. Оттук до края ще се стремим да постигнем само победи, за да сме първи преди плейофите. Благодаря на ямболската публика, която отново изпълни залата въпреки недотам убедителните ни игри напоследък.

ЯМБОЛГАЗ БИЕ ШАМПИОНИТЕ
6 април 2002

БОРБАТА ПОД КОША ПРОВАЛЯ ЛЕВСКИ СРЕЩУ ВИЦЕШАМПИОНИТЕ

Ямболгаз победи с 88-76 шампиона Левски в дербито на 23-ия кръг от баскетболното първенство, след като на моменти разликата достигна 19 т. Така водачите си осигориха първото място преди плейофите.
Сините се появиха в зала "Диана" с името на новия си спонсор "Екопетролиум" на екипите, но бяха равностойни на домакините само в първата четвърт, след като изоставаха само с 25-27. Решаваща за крайния изход се оказа втората част, в която ямболските баскетболисти буквално заключиха коша си, а гостите постигнаха само 6 т. от игра. О.Ткач опази Г.Младенов, а в атака никой не бе в състояние да спре вездесъщите Д.Ангелов (23 т.) и Е.Анненков (17 т.). Ямболгаз спечели тотално борбата под кошовете (41-26) и това прекърши гостите. На почивката треньора на гостите Т.Папазов разкри, че преговорите с 'Екопетролиум" са 90 % приключили, а във вторник ще бъдат завършени окончателно.
Иван Чолаков: Сметките на другите не ни интересуват.
"Нас не ни интересуват сметките на другите отбори затова във всеки мач излизаме да играем за победа. Поставили сме си за цел да спечелим всичките си мачове до плейофите. Изиграхме великолепна втора част, в която отборът ни показа истинското си лице. Смятам, че ако продължаваме да се представяме по този начин, няма да има кой да ни победи.

ЯМБОЛГАЗ БИЕ ЧЕРНО МОРЕ ВЪВ ВАРНА, ПОВЕЖДА С 2-1
21 май 2002

Ямболгаз победи като гост ММ биър Черно море с 81-75 и поведе в полуфиналната серия с 2-1. Четвъртият мач, който ще се проведе утре отново във Варна, може да се окаже и последен. Лидерите от редовния сезон достигнаха до победата след 17 т. на Я.Зубрицкий и още толкова на Д.Ангелов. Ямболгаз направи прекрасна трета четвърт, в която тотално обърна събитията на площадката. "Моряцте" се провалиха в третата част, през която вкараха едва 11 точки. Голяма драма се разигра минута и 33 сек. преди края. При 72-76 С.Гришаев фаулира С.Натов, след което удари съдията Д.Гологанов и бе дисквалифициран. Капитана на варненци вкара 3 от отсъдените 4 нак.удара, но пропусна в следващата атака. След тази несполука домакините заложиха изцяло на хазартната стрелба от тройката и не отбелязаха нито една точка до последната сирена.
Иван Чолаков: "Обърнах ме мача в третата част. Сбъднаха се думите ми, че съперника ще е по-обременен психически, защото играе пред собствена публика."
Дарин Великов: "Сами се победихме. Ямболгаз ни превъзхождаше тотално в борбата. Историята сочи, че в полуфиналните плейофи между ММ биър Черно море и Ямболгаз победителят в първата среща излиза с краен успех.

22/05/02
ЯМБОЛГАЗ ОТИВА НА ФИНАЛ
22 май 2002

ВИЦЕШАМПИОНИТЕ ОБРЪЩАТ ММ БИЪР В 4-Я МАЧ ОТ СЕРИЯТА

Вицешампионите от Ямбол стигнаха за втора поредна година до финал в мъжкото баскетболно първенство. Тимът на И.Чолаков победи безпроблемно в четвъртия мач от полуфиналната серия като гост ММ биър Черно море със 79-65. Петима от състава на гостите завършиха с двуцифрен точков актив, като топреализатор с 16 бе национала Д.Ангелов. 13 добави гардът Е.Анненков, а С.Гришаев 12 и 12 борби. За разлика от третия мач вчера Ямболгаз контролираше развоя на терена от началото до края. Шампионите от редовния сезон поведоха с 24-9 още в първата четвърт, през която ст.треньорът на домакините Д.Великов извъртя 10 баскетболисти в търсене на най-сполучливия състав. Варненци нямаха късмет в стрелбата от тройката, а опитите им за атака биваха лесно разгадавани от гостите. Постепенно играта се поизравни, но Ямболгаз поддържаха аванс между 5 и 7 точки, който задържа до края на полувремето. Надеждите за обрат на публиката през третата част не се оправдаха. Потвърди се правилото, че който спечели тази четвърт, взима и мача. Ямболгаз опази коша си пет минути, без да допусне точка и след три части игра имаше преднина от 61-53. В последната част за по пет личн нарушения напуснаха последователно Ю.Шишков, С.Натов, А.Ясинский и С.Гришаев. Разочарованата публика в Двореца на културата и спорта опразни залата много преди края. В нея до последно останаха единствено 50-те фена от Ямбол, които подкрепяха неуморно любимия си отбор.
Дарин Великов: Ямболгаз е по-добър от нас, това е истината
"В този мач се видя истината - Ямболгаз е по-добър отбор от нас. И в селекция, и физически съперника ни превъзхожда. Загубихме, защото цял сезон така и не можахме да изясним задачите, които трябва да изпълняват играчите ни. Допуснахме да ни овладеят 20 топки под собствения ни кош, което в съвременния баскетбол значи много. Допълнително бяхме затормозени и от загубата предишния ден. Надявам се в седмицата пауза до плейофа за третото място да възстановим момчетата от отбора и да се хвърлим здраво за бронза".
Иван Чолаков: Изпълнихме целта минимум в шампионата
"С достигането до финалният плейоф за титлата в първенството ние изпълнихме целта минимум, която си бяхме поставили преди началото на сезона. Не мисля, че успехът ни срещу ММ биър Черно море дойде лесно, но все пак ние играхме по-освободено психически. Не се притеснявам за следващия ни съперник. Срещу който и да играем във финала, нама да се стряскаме, защото играчите ни имат опит и сила да достигнат до шампионската титла. Благодаря на прекрасната публика, радвам се, че успяхме да и доставим радост.

ЯМБОЛГАЗ ПОВЕЖДА ЗА ТИТЛАТА
1 юни 2002

ДОМАКИНИТЕ ОТНАСЯТ ЛУКОЙЛ АКАДЕМИК С 95-70, Ю.РАДИОНОВ ПРОПУСКА СРЕЩАТА

Ямболгаз унижи Лукойл Академик в първия финален мач, постигайки разгромна победа с 95-70. 5 минути преди края разликата беше 28 т., но тогава И.Чолаков се смели над ошашавените гости, пускайки в игра най-младите в отбора и невъзтановения от травма В.Рижов. Това попречи да бъде премината гросмайсторската граница от 100 точки, но и така победата бе сладка. Липсата на контузения гард Ю.Радионаов се усети в тима на гостите, които изхлеждаха поуморени след полуфиналния екшън срещу шампиона Левски. Само през първите 10 минути "студентите" бяха равностойни благодарение на точната стрелба и по-добрата си игра в защита. Едва в края на първата част домакините за първи път поведоха и до края не допуснаха водачеството да им бъде отнето. Влизането в игра на зажаднелите за максимална изява Д.Димитров и на рожденика А.Ясинский окончателно обърна развоя на срещата. Това доведе и до превъзходството в борбата под кощовете. Тя беше 13 точки на полувремето, макар че първите 20 минути гостите успяха до голяма степен да опазят капитана на ямболския отбор Д.Ангелов. През вторите 20 минути гостите отпаднаха физически, липсата на равностойни смени също оказаха влияние, а ямболският отбор бе на гребена на вълната, сътворявайки един запомнящ се спектакъл.
Изключително неприятно впечатление направи В.Боянов от щаба на Лукойл Академик, който непрекъснато влизаше в пререкания със съдийската двойка, която все пак го изпърпя до края, без да му отсъди техническо нарушение.

ЯМБОЛГАЗ ДОБЛИЖАВА ТИТЛАТА
3 юни 2002

"СТУДЕНТИТЕ" ГУБЯТ И ВТОРИЯ МАЧ ОТ СЕРИЯТА, Т.СТОЙКОВ НАПУСКА С НАВЕХНАТ ГЛЕЗЕН

Ямболгаз постигна втора победа по пътя към шампионската титла. Този път Лукойл Академик оказа по-голяма съпротива, но всичко, което можаха да направят, бе да стопят на няколко пъти разликата до 2 точки. В крайна сметка домакините взеха своето и с 85-77 поведоха с 2-0 в серията до 3 победи. Следващите две срещи са в София.
Ямболии започнаха вихрено и през първите 10 минути правеха каквото си поискат на игрището. Всичко им спореше - стрелба, бързи атаки, доминираха в борбата под кошовете. 15-те точки разлика в 10-та мин. вещаеха нова разгромна победа. До нея обаче не се стигна най-вече защото домакините понамалиха оборотите. В 17-та мин. разликата бе само 2 т. след успешни стрелби на Т.Стойков и Т.Банев. Тогава обаче гостите бяха сплотени от голямо нещастие - Т.Стойков навехна глезен и до края остана на пейката.
През вторите 20 минути домакините спокойно и методично налагаха превъзходството си, без да допуснат изненади. 3 минути преди края всичко бе решено - преднината бе 13 точки, а до края Лукойл Академик успя само да направи загубата си по-почетна.
В същото време от федерацията разкриха, че нашите съдии Д.Гологанов и Г.Вълчев са поканени да свирят финалите в първенството на Румъния между Арад и Динамо.

ЯМБОЛГАЗ ШАМПИОН НА БАСКЕТБОЛ
6 юни 2002

ЛУКОЙЛ АКАДЕМИК СЕ ПРЕДАВА И В ТРЕТИЯ МАЧ, ТОЗИ ПЪТ В СОФИЯ

За първи път в своята история баскетболистите на Ямболгаз спечелиха шампионската титла. Момчетата на И.Чолаков сразиха с 3-0 победи Лукойл Академик във финалната серия. По ирония на съдбата ямболии вдигнаха купата в столичната зала "Универсиада", след като спечелиха с 80-76 третия мач. Двубоя започна катастрофално за гостите. В 3-та минута студентите вече имаха 10 т. преднина. След това обаче играчите на Ямболгаз, водени от блестящия С.Гришаев, направиха обрат.
Щастливият треньор на шампионите Иван Чолаков: "Беше ни трудно, защото играхме с безброй контузии. Посвещавам победата на президента на "Овергаз" Сашо Дончев".
Близо час след края на двубоя два автобуса с ямболска публика празнуваха заедно с баскетболистите титлата. Организаторите обаче забравиха да пуснат химна на България при закриването на 60-то мъжко първенство.

ДИМИТЪР АНГЕЛОВ: "ПРАЗНУВАХМЕ С ТАНЦИ И ШАМПАНСКО"
7 юни 2002

Как поляхте успеха?
- Прибрахме се от София в 1,30 часа след полунощ. Започнахме с шампанско в центъра на Ямбол, където ни чакаха много наши почитатели. После продължихме в любимата ни дискотека "Гранд" до сутринта. След два дена ще бъде официалното честване с фенове в зала "Диана". После ще имаме банкет с шефовете.

Ямболгаз не загуби нито един мач във финалната серия. Това остави впечатление, че титлата е спечелена с лекота. Така ли беше?
- В никакъв случай не беше леко. Преди плейофите имахме много тежки мачове с Черно море и Лукойл Академик. Затова не очаквахме шампионската титла. Като цяло за нас сезона беше успешен с изключение на това, че не се представихме особено добре в турнира за купата. Не беше лошо и участието ни в Южната лига.

Как се чувствате в отбор, където по-голяма част от състезателите са украинци?
- Никога не съм имал проблеми нито с българите, нито с украинците. В началото си говорихме на руско-български, а сега вече е обратно - на българо-руски. Пък и щом бием, значи всичко е наред. Естествено има различия, но всичко е в границата на нормалното.

Треньорът на Левски Константин Папазов вече обяви официално, че ви иска в състава си. Вашите намерения какви са?
- Изпълних задачата си с Ямбол - взехме шампионската титла, но на този етап не съм решил къде ще играя наесен. Искам да си почина. Не мога да кажа дали ще играя в чужбина или в България - зависи от конкретните предложения, пък и първенствата в повечето европейски страни още не са завършили.